Doda i jej piosenki oraz tatuaże

Dorota Rabczewska, czyli Doda, jest od niemal 20 lat jedną z głównych postaci polskiej sceny muzycznej. Śpiewając solo oraz z zespołem Virgin, wydała w czasie swojej kariery wokalnej pięć płyt studyjnych oraz koncertowych. Tworzy własne, osobiste teksty do piosenek, utrzymanych w konwencji pogranicza popu i muzyki rockowej. Wybierzmy się w sentymentalną podróż poprzez cały okres jej twórczości, wspominając jej najlepsze – ponadczasowe utwory.

Najpopularniejsze piosenki Dody – the best of. Co poza „Dżagą”?

1. „Nie daj się”

Doda wydała kilka płyt; wśród kilkudziesięciu nagranych przez nią piosenek jest wiele hitów, do których jej fani lubią wracać. Utwór o ponadczasowym przesłaniu „Nie daj się” pochodzi z 2008 roku. Doda śpiewa w nim o wewnętrznej sile oraz o życiu w zgodzie ze sobą, nawet jeśli miałoby ono oznaczać postawę „wbrew wszystkiemu”. Piosenkarka pokazuje przez lata na swoim życiowym przykładzie, że warto mieć wartości, o które się walczy, a nonkonformizm ostatecznie bardzo popłaca. Z ciekawostek – Doda zdobyła z tą piosenką nagrodę podczas Sopot Hit Festiwalu w kategorii „hit lata 2008”. Jeśli chodzi o teledysk do utworu, Dorota samodzielnie napisała do niego scenariusz – całość możemy podziwiać na Youtube. Piosenka brzmi wyjątkowo energetycznie i każdy, kto chciałby pozytywnie zacząć dzień, może śmiało ustawić sobie ją na porannej playliście.

2. „Diamond Bitch” – debiutancka piosenka z pierwszego albumu (2007)

Utwór jest dynamiczny, utrzymany w rockowej konwencji. Chciałoby się powiedzieć – taka „piosenka z pazurem”. Zadziorny styl Dody, jaką pamiętamy z początków jej kariery, bardzo z tym współgrał. Wierni fani bardzo sobie chwalą fakt, że Dorota, pomimo ogólnego trendu na anglojęzyczne piosenki, tworzy i tworzyła jednak w języku ojczystym (poza wyjątkiem, jakim był cover Madonny „Like a virgin”). Ma to wiele zalet – np. uczestnicy koncertów, którzy nie znają języków obcych, mogą śpiewać piosenki na żywo razem ze swoją królową. 

3. „Electrode” z płyty „7 pokus głównych” (2011) – disco-ambientowa piosenka Dody

Jeśli poszukujemy nietypowych brzmień u Rabczewskiej, powinniśmy zwrócić  uwagę na tę piosenkę. Ciekawa jest także konwencja teledysku – w video artystka jest przebrana za syrenę. tytuł utworu nawiązuje też do popularnej w tym czasie ksywki piosenkarki – „Doda-Elektroda”.

4. „Znak pokoju” – edycja z „Koncertu na kwarantannie”

Z założenia chcieliśmy uniknąć pisania o piosenkach cokolwiek kiczowatych, za jakie część słuchaczy ma pierwsze utwory z samych początków kariery Doroty. Takie skojarzenia może budzić np., „Znak Pokoju”. Nasza uwagę (i słuch)  przykuła re-edycja piosenki, którą Doda wykonuje razem z instrumentalistami Łódzkiej Orkiestry Filmowej. Wersja jest bardziej współczesna, instrumenty – bardziej klasyczne, nawet głos wokalistki nieco inny niż 15 lat temu. Zdecydowanie polecamy!

5. „Nie mam dokąd wracać” – z nowej płyty „Dorota” (2019)

W 2019 roku Rabczewska wydała swój indywidualny studyjny album, zatytułowany po prostu „Dorota”. Płyta pełna sentymentalnych ballad pokazała refleksyjną stronę osobistości, jaką jest Doda – nowa piosenka „Nie mam dokąd wracać” przez wiele miesięcy nie schodziła z czołówek list przebojów.

Doda – kontrowersyjny styl wokalistki. Co z tatuażami?

Kreacja sceniczna piosenkarki to osoba żywiołowa, taka, która przeżywa wszystko bardzo intensywnie. Miało to pewne odzwierciedlenie w zdobieniu ciała tatuażami. Szczególnie inspirujący pod tym względem był burzliwy związek Doroty z piłkarzem, Radosławem Majdanem, kiedy to artystka tatuowała sobie na przedramieniu wyznanie miłości do sportowca w egzotycznym języku. Bywa, że takie ozdoby są czasami znacznie trwalsze niż same związki. Nie inaczej postąpiła Doda. Tatuaże piosenkarka usuwa systematycznie od prawie dwóch lat, jest to dość powolny i bolesny proces. Zaraz po samym rozwodzie (2008) wokalistka przerobiła napis na dosyć podobną inskrypcję w innym języku (tym razem „nieśmiertelność” po hindusku). Z kolei w obecnej chwili usuwa nawet i ten napis.

Skrzydła – znak rozpoznawczy wokalistki o pseudonimie Doda. Tatuaż do usunięcia?

Przez wiele lat kariery scenicznej Doroty zdążyliśmy przyzwyczaić się do jej sukienek z dużymi dekoltami na plecach. Odsłaniały one duże skrzydła, które wokalistka wytatuowała sobie na łopatkach. Usuwanie rozległego tatuażu może jeszcze trochę potrwać, toteż pytana o to w wywiadach Dorota opowiada, że nie szczędzi czasu ani poświęceń, a młodzieńcza decyzja o zdobieniu ciała była nazbyt spontaniczna. Ponadto, tatuaże wiązały się z ważnymi dla piosenkarki osobami, które, jak się okazało, i tak zniknęły później z jej życia; nie warto było im poświęcać swojej skóry.